by مدیر سایت مدیر سایت بدون دیدگاه

703 بازدید مطلب, 1 بازدیدهای امروز

تاریخ هر کشور می تواند کیفیت زندگی در عصر حاضر را رقم بزند. آزادی، دموکراسی، سطح زندگی و رفاه اجتماعی همگی از جمله مواردی هستند که تاریخ و گذشته‌ی یک کشور روی آن ها تاثیر مستقیم می گذارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تاریخ لهستان بپردازیم.
اول در سال 966 میلادی لهستان بزرگ را در محل کشور لهستان امروزی تشکیل داد. پس از آن قبایل جنوبی در همسایگی لهستان بزرگ، لهستان کوچک را بنا نهادند. این دو لهستان کوچک و بزرگ بعد ها با یکدیگر متحد گشته و ادغام شدند. در قرن 14 میلادی با ازدواج دختر پادشاه لهستان با پسر پادشاه لیتوانی، دولت متحد لهستان-لیتوانیایی پدید آمد و تا دو قرن در اوج اقتدار باقی ماند. اما رفته رفته با روی کار آمدن پادشاهان نالایق، در قرن 18 لهستان تجزیه شد. اما دوباره در اوایل قرن 20 با روی کار آمدن مارشال یوزف پیلسودسکی لهستان به قدرت رسید. از آن زمان لهستان به یک جمهوری تبدیل شد.

جهوری کمونیستی لهستان

پس از جنگ جهانی اول، شوروی از شرق، و آلمان از غرب لهستان را اشغال کردند. اما پس از گذشت چند سال کل خاک لهستان به اشغال آلمان ها در آمد. یکی از رهبران تبعیدی لهستان با نام ولادیسلاو راچیکیویتس حکومتی تشکیل داد. این حکومت بعد ها جایگزین حکومت کونیستی که توسط شوروی روی کار آمده بود، شد. بدین ترتیب دولت وحدت ملی لهستان تشکیل شد. طبق قانون اساسی لهستان این کشور یک جمهوری دموکراتیک خلق می رفت. نظام سیاسی و قانون اساسی لهستان به شدت تاثیر گرفته از شوروی سابق است. اما با از هم پاشیدن شوروی، نظام کمونیستی لهستان به کار خود پایان داد.

جمهوری چند حزبی لهستان

این کشور امروزه روابط بسیار نزدیکی با کشور آمریکا دارد. نظام سیاسی کنونی لهستان جمهوری چند حزبی است و دارای دو مجلس قانون گذاری می باشد. رئیس جمهور فلی لهستان برونیسلاو کوموروفسکی و نخست‌وزیر آن اوا کوپاچ می باشند.

پاسخی بگذارید