by مدیر سایت مدیر سایت بدون دیدگاه

693 بازدید مطلب, 1 بازدیدهای امروز

جغرافیای هر کشور تعیین کننده موقعیت آن کشور در دنیا است. این موضوع از نظر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر کشور تاثیر گذار است. به طور مثال، میزان دسترسی یک کشور به آب های آزاد سبب می شود تا ارتباطات بیشتری صورت گرفته و از طرفی میزان هزینه حمل و نقل دریایی کمتر از راه های زمینی است.
لهستان در مرکز اروپا قرار گرفته است و از نظر موقعیت جغرافیایی به نوعی می توان آن را قلب اروپا به شمار آورد. از طرفی این موقعیت می تواند امکان دسترسی کشورهای دیگر به آن را بیشتر نماید. لذا داشتن سیاست صلح جویانه و هم نشینی مسالمت آمیز در این موقعیت یک ضرورت محسوب می شود. ایجاد امنیت و صلح و آرامش از نیازهای اولیه و بسیار مهم مردم به شمار می رود.

همسایگان لهستان

کشور لهستان از شمال با دریای بالتیک، شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، شرق با بلاروس، غرب با آلمان و جنوب غربی با چک، از جنوب با اسلوواکی و جنوب شرقی با اوکراین هم مرز است. پایتخت لهستان شهر ورشو بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر این کشور با قدمت تاریخی است.
شهر های مهم لهستان: کراکوف، گدانسک، اشچچین، وروتسلا و کاتوویتسا می باشند. رودهای اودر، نیسه، ویستولا، وارتا و باگ نقش مهمی در حمل و نقل تجاری لهستان دارند. در جنوب این کشور کوه ریسی بلندترین نقطه این کشور و کوهستان کارپات در منطقه مرزی اسلوواکی قرار گرفته است که ورزش های زمستانی در این منطقه رونق زیادی دارند. این مناطق هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید.
جمعیت کشور لهستان حدود 38 و نیم میلیون نفر است. از نظر جمعیتی این کشور در اروپا هشتمین و در اتحادیه اروپا ششمین کشور می باشد. میزان جمعیت این کشور در دنیا مقام سی و چهارمین کشور را برای این کشور ایجاد کرده است. با توجه به مساحت 312.6 هزار کیلومتر مربعی یکی از کشورهای بزرگ جهان محسوب می شود.

پاسخی بگذارید