by مدیر سایت مدیر سایت بدون دیدگاه

 643 total views,  1 views today

کشور استونی واقع در شمال قاره اروپا از کشورهای حوزه بالتیک می باشد. جمعیت این کشور حدود 1 و نیم میلیون نفر بوده و بنابر این از کم جمعیت ترین کشورهای اروپایی محسوب می گردد. پایتخت آن شهر تالین است و مردم این کشور به زبان استونیایی سخن می گویند.
همسایگان استونی شامل: روسیه، فنلاند، دریای بالتیک، خلیج فنلاند و کشور لتونی هستند. اکثریت مردم این کشور از نژاد استونیایی و کمتر از یک سوم آنها از نژاد روس می باشند. طبق نظر سنجی های انجام شده 75 درصد مردم استونی بی دین می باشند.

نظام حاکم بر استونی

نظام سیاسی استونی جمهوری بوده و رئیس جمهور برای دو دوره می تواند انتخاب شود. ریاست جمهوری فاقد قدرت بالایی بوده و از طریق پارلمان این کشور انتخاب می شود. ریاست جمهوری در استونی موظف است تا از کلیه احزاب سیاسی تا زمانی که مشغول به کار می باشد خارج شود.
از نظر اقتصادی و مالی این کشور اقتصاد موفقی داشته و از طرف نهادهای مالی دنیا به عنوان کشور پیشرفته اقتصادی محسوب شده است. در ضمن ازنظر سازمان ملل دارای شاخص توسعه انسانی بسیار بالا می باشد.
استونی در زمینه های مطبوعات، سیاسی، اقتصادی، آموزشی و اقتصادی آزادی بالایی دارد.
نظام سیاسی این کشور دارای سه قوه: مقننه، مجریه و قضاییه می باشد. مجلس مقننه ریاست جمهوری را با استفاده از نمایندگان منتخب مردم (101 نفر) تعیین می کنند و ریاست جمهور 11 کابینه خود را تعیین می نماید. استونی استقلال خود را در سال 1991 به دست آورده است. کشور استونی تحت سیطره کشورهای زیادی بوده است و در حال حاضر استقلال خود را تثبیت نموده.
جنگ جهانی دوم و شکست آلمان از شوروی سابق تاثیر زیادی در سیاست و نظام حاکم بر این کشور گذاشته است. طی سال های مختلف استونی تحت حکومت کشورهایی همچون: لهستان، دانمارک، سوئد و شوروی بوده است. توافق پنهانی هیتلر و استالین برای تقسیم ارو یا شوروی استونی را اشغال نمود. شکست آلمان و سقوط شوروی راه را برای استقلال استونی هموار نمود.

پاسخی بگذارید