by مدیر سایت مدیر سایت بدون دیدگاه

 478 total views,  2 views today

لیتوانی از کشورهای شمال اروپا است. این کشور از شمال به لتونی، از شرق و جنوب شرقی با بلاروس، از جنوب با لهستان و از جنوب غربی با روسیه و از غرب با دریای بالتیک مجاورت دارد. لیتوانی از اعضای اتحادیه اروپا است و واحد پول آن یورو می باشد.

سیاست های حاکم بر لیتوانی

نظام سیاسی لیتوانی جمهوری چند حزبی است و رئیس جمهور مسولیت سیاست های خارجی کشور را نیز بر عهده دارد. رئیس جمهور برای یک دوره 5 ساله با رای مستقیم مردم انتخاب می شود. قدرت اجرایی در دست نخست وزیر است که از طریق مجلس تعیین می شود و کابینه را تحت نظر دارد.
لیتوانی نخستین جمهوری شوروی بود که قبل از فروپاشی این کشور اعلام استقلال نمود. طی قرن 14 میلادی لیتوانی همراه با بلاروس، بخش هایی از روسیه و لهستان، و اوکراین تبدیل به بزرگترین کشور اروپایی شده و حدود 200 سال به همین شکل باقی ماند. اما پس از جنگ جهانی اول کاملا مستقل شد. سپس مجددا توسط شوروی و آلمان اشغال شده و در پایان جنگ جهانی دوم آلمان عقب نشینی نمود. در 11 مارس 1990 نظام سیاسی لیتوانی مستقل شده و مبدل به جمهوری شد.
لیتوانی از اعضای اتحادیه اروپا و شورای اروپا و سازمان ناتو می باشد. این کشور از نظر توسعه انسانی و رشد اقتصادی یکی از سریع ترین رشد ها را در اتحادیه اروپا داراست. در سال 2009 پایتخت این کشور یعنی ویلنیوس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد. در ضمن این کشور به عضویت کامل پیمان شنگن در آمده و جهت سفر به این کشور ویزای شنگن مورد نیاز است.
بانوی آهنین دالیا گرینائوسکایته تاکنون دوبار به ریاست جمهوری انتخاب شده و نخستین رهبر زن در لیتوانی است. سیاست خارجی دالیا نسبت به روسیه نرم کردن روابط با این کشور است. او مارگارت تاچر را به عنوان الگوی سیاسی خود معرفی می کند.
امنیت بالای اجتماعی در این کشور همراه با زیر ساخت های شهری و خدمات رفاهی با استاندارد های بالای اتحادیه اروپا باعث شده تا مهاجرین بسیاری از کشورهای مختلف خواهان زندگی در این کشور باشند.

پاسخی بگذارید